Zázemí LK Budka Kladno

2016 / 2017

Je třeba zdůraznit, že zázemí, ať už je jakékoli, není lesní mateřskou školou. Tou je výchovně vzdělávací proces, který probíhá převážně venku. Jsou i lesní mateřské školy, které fungují zcela bez zázemí. Není na škodu si takový provoz vyzkoušet. (zdroj: Asociace lesních MŠ)

A přesně tuto variantu jsme si ve školním roce 2016/2017 vyzkoušeli. V rozdělovském lese pod vodojemem, tedy venku, jsme strávili maximum času. Pro polední odpočinek nebo při velké nepřízni počasí jsme využívali klubovnu Tábornického oddílu Lvíčata v rozdělovském věžáku. Za to oddílu Lvíčata mnohokrát děkujeme.
Do konce června 2017 budeme ještě takto působit. Také se zde bude konat letní příměstský tábor na konci srpna – více informací najdete zde. Z klubovny na okraj lesa je to pouhé 0,4 km, cesta vede zelení mezi činžovními domy. Předávání dětí se většinou odehrává přímo na okraji lesa poblíž vodojemu – viz mapa.
Od začátku vzniku LK Budka Kladno jsme se snažili najít v Kladně vhodný pozemek k pronájmu, kde jsme chtěli zbudovat jednoduché zázemí pro náš lesní klub. Na pozemek jsme měli vysoké požadavky a ukázalo se, že skloubit všechno dohromady není vůbec jednoduché a vždy něco není splněno.

Od září 2017

Najednou, docela náhodou, nás však oslovil Dětský lesní klub Vodníček, který končí svoji činnost k srpnu 2017 a který nám nabídl svoje zázemí k pronájmu. My jsme zajásali a nabídku neodmítli. Od září 2017 tedy budeme fungovat v Srbech č. p. 130, přímo na břehu Záplav (Turyňského rybíku). Dostupnost z Kladna, konkrétně ze současného místa našeho setkávání je 8 minut jízdy autem. Bohužel s dostupností veřejné dopravy je to trochu horší – vlakové nádraží Kamenné Žehrovice je 1,3 km. Autobusová zastávka je sice 380 m, ale frekvence autobusových spojení je velmi malá. I v případě tohoto zázemí nejsou tedy splněny všechny naše požadavky, ale pozitiva jednoznačně převyšují nad negativy.
Děkujeme tedy zakladatelkám DLK Vodníček za nabídku.

Zázemí v Srbech, kde budeme od září 2017 působit, tvoří zděný dům, ve kterém jsou k dispozici dvě místnosti pro mrazivé zimní období nebo velká horka – jedna velká s kamny a druhá menší na odpočívání dětí. Dále zde najdeme kuchyňku, splachovací toaletu a umyvadlo (i v dětském provedení). Nejvíce času budeme s dětmi trávit venku – v lese a na zahradě, kde se nachází teepee, zastřešená terasa, dřevník, nádrž na dešťovou vodu, kompostovatelné WC, houpačky, pískoviště.

Prohlédněte si fotky

Zázemí bychom rádi využívali nejen pro aktivity LK, ale také jako základnu spolku Budka Kladno, pod kterým chceme organizovat osvětové a vzdělávací akce v environmentální oblasti pro širokou veřejnost, přednášky a semináře pro rodiče, společenské, sportovní i kulturní programy.