Zázemí LK Budka Kladno

Je třeba zdůraznit, že zázemí, ať už je jakékoli, není lesní mateřskou školou. Tou je výchovně vzdělávací proces, který probíhá převážně venku. Jsou i lesní mateřské školy, které fungují zcela bez zázemí. Není na škodu si takový provoz vyzkoušet. (zdroj: Asociace lesních MŠ)

Zázemí v Srbech č. p. 130, kde pobýváme od září 2017, tvoří zděný dům, ve kterém jsou k dispozici dvě místnosti pro mrazivé zimní období nebo velká horka – jedna velká s kamny a druhá menší na odpočívání dětí. Dále zde najdeme kuchyňku, splachovací toaletu a umyvadlo (i v dětském provedení). Nejvíce času budeme s dětmi trávit venku – v lese a na zahradě, kde se nachází zastřešená terasa, dřevník, nádrž na dešťovou vodu, kompostovatelné WC, houpačky, pískoviště, záhonky a blátivá kuchyně.

Jak to bylo..

2016 / 2017

V rozdělovském lese pod vodojemem, tedy venku, jsme strávili maximum času. Pro polední odpočinek nebo při velké nepřízni počasí jsme využívali klubovnu Tábornického oddílu Lvíčata v rozdělovském věžáku. Za to oddílu Lvíčata mnohokrát děkujeme. Konaly se zde ještě letní příměstský tábory v létě 2017. Z klubovny na okraj lesa je to pouhé 0,4 km, cesta vede zelení mezi činžovními domy.
Od začátku vzniku LK Budka Kladno jsme se snažili najít v Kladně vhodný pozemek k pronájmu, kde jsme chtěli zbudovat jednoduché zázemí pro náš lesní klub. Na pozemek jsme měli vysoké požadavky a ukázalo se, že skloubit všechno dohromady není vůbec jednoduché a vždy něco není splněno.

Od září 2017

Najednou, docela náhodou, nás však oslovil Dětský lesní klub Vodníček, který končí svoji činnost k srpnu 2017 a který nám nabídl svoje zázemí k pronájmu. My jsme zajásali a nabídku neodmítli. Od září 2017 tedy fungujeme v Srbech č. p. 130, přímo na břehu Záplav (Turyňského rybíku). Dostupnost z Kladna, konkrétně ze současného místa našeho setkávání je 8 minut jízdy autem. Bohužel s dostupností veřejné dopravy je to trochu horší – vlakové nádraží Kamenné Žehrovice je 1,3 km. Autobusová zastávka je sice 380 m, ale frekvence autobusových spojení je velmi malá. I v případě tohoto zázemí nejsou tedy splněny všechny naše požadavky, ale pozitiva jednoznačně převyšují nad negativy.
Děkujeme tedy zakladatelkám DLK Vodníček za nabídku.

Prohlédněte si fotky